HLAS kontra BAS

HLAS kontra BAS
02
/ 07
Pondělí
2018

HLAS kontra BAS

Město
Jablonec nad Nisou
Místo
Eurocentrum
Čas
16:00 - 19:00

Na hlasový seminář s Ridinou Ahmedová od 16.00 do 18.00 hod. navazuje od 18.10 do 19.00 hod. koncert HLAS kontra BAS – Ridiny Ahmedové a Petra Tichého – více informací o tomto duu na: http://hlaskontrabas.cz/

RIDINA AHMEDOVÁ
Narodila se v Praze, po otci má súdánský původ. Do svých 4 let žila v Čechách a poté deset let v Oranu, největším alžírském přístavu. Od roku 1988 je zpátky v Čechách.

První hudebním stylem, kterému se věnovala profesionálně, byl jazz – několik let zpívala tzv. jazzové standardy po klubech a byla to skvělá škola pro cvičení improvizace, intonace a celkové hudební pohotovosti.

Poté se ale z potřeby hledat autentičtější výraz vydala do méně probádaných zvukových krajin. Spolupracovala s Tomášem Dvořákem/Floexem na CD Pocustone a na živé podobě projektu Floex. V roce 2003 se odhodlala k tomu, o čem už dlouho snila: zkusit obstát na jevišti sama. Za sólový projekt Hlasokraj, kombinující projekci a živý koncert, získala ocenění Next wave v kategorii Objev roku. V roce 2006 vyšlo sólové CD Hlasem, v současné době vystpuje občas sama, především ale v duu s basistou Petrem Tichým jako HLAS kontra BAS a občas také jako součást vokálního tria s interaktivním koncertem Řekni mi.

Je autorkou a spoluautorkou hudby k několika divadelním představením, naposledy se na velikém exteriérovém divadelnímu projektu La ňina – Obří loutky v Plzni v roce 2015. Hostovala při nahrávání hudby k několika filmům, spolupracovala s řadou dalších hudebníků. Byla přizvána na řadu koncertů, jako host si v roce 2008 zazpívala společnou improvizaci s Bobby McFerrinem.

Zajímají ji možnosti hlasu jako sólového, nedoprovázeného nástroje, vedle zpívání vede také hlasové dílny. Na nich se pokouší zprostředkovávat účastníkům zkušenost, proč je smysluplné a obohacující zpívat, aniž bychom výsledný tvar museli nutně podrobovat estetickému hodnocení.

Založila a vede projekt Zpěvomat, který přináší živý zpěv chodcům do ulic.

Více na www.hlasem.cz

PETR TICHÝ
Petr Tichý, narozený v Jablonci nad Nisou, je nejmladším synem flétnisty a bubeníka Václava Tichého (kapela R.A.Dvorského).

Během studia na Konzervatoři Jaroslava Ježka se propojil s pražskou jazzovou scénou, kde působí dodnes. Později neodolal příležitosti studovat u Jaromíra Honzáka, svého dlouholetého kontrabasového vzoru, a vrátil se na KJJ na nově otevřenou Vyšší odbornou školu jazzu; následně absolvoval také na jazzovém oddělení pražské HAMU.

Petr se kromě jazzu (např. Marek Novotný Quintet, Paul Novotny Trio) věnuje i elektronickým projektům – hostoval na albu Bingriwingri bratří Orffů, podílel se na albech i koncertním provedení projektů Floex, je dlouholetým členem skupiny Alvik a spolupracoval se slovenskými Veneer. Doprovázel a doprovází řadku zpěvaček, mj Tonyu Graves, Feng Jun Song, Milli Janatkovou, Sylvii Krobovou a další. Spolupracoval také s Idou Kelarovou, Vladimírem Václavkem a dalšími hudebníky.

Řadu let je členem skupiny Bran, hrající bretonskou hudbu, působí také v žánrově pestrém triu NTS s Michalem Nejtkem a Štepánem Smetáčkem, doprovází slovenského hudebníka Pavla Hammela. Věnuje se i vážné hudbě – spolupracoval s Orchestrem Berg i s Českou filharmonií.

Spolu se zpěvačkou Ridinou Ahmedovou tvoří duo HLASkontraBAS, které listopadu 2016 vydalo první autorské album.

Je spoluautorem a interpretem hudby k velikému exteriérovému divadelnímu projektu La ňina – Obří loutky v Plzni v roce 2015, interpretoval hudbu k několika filmům, např Ztraceni v Mnichově (režie Petr Zelenka).

Vystupuje i sólově a také se věnuje pedagogické činnosti.

Další info na www.tichykontrabas.cz