VÁCLAV KUNEŠ

zakladatel a umělecký ředitel 420PEOPLE
choreograf
tanečník

Narozen v Praze 19. května 1975.

Po absolutoriu na pražské Taneční konzervatoři v roce 1993 získal angažmá v Nederlands Dans Theater 2. V roce 1998 se pak stal členem hlavního souboru Nederlands Dans Theater, NDT 1. Tam tančil pod vedením Jiřího Kyliána až do roku 2004. Během let strávených v NDT spolupracoval s řadou významných choreografů, kromě Jiřího Kyliána to byl Ohad Naharin, William Forsythe, Paul Lightfoot, Mats Ek, Nacho Duato, Johan Inger, Andre Gingras nebo Hans van Manen. Soubor vystupoval v tanečních mekách po celém světě.

V roce 2004 se Kuneš rozhodl dále působit na volné noze. Jako tanečník spolupracoval s řadou dalších choreografů, především pak se Saburem Teshigawarou, u kterého v letech 2005 a 2006 tančil v několika choreografiích pro New National Theater v Tokyu. Za interpretaci Teshigawarovy choreografie Scream and Whisper byl nominován na cenu Tanečník roku 2005 ve francouzském Cannes.

Pravidelně je hostem gala představení v Evropě (Roberto Bolle & přátelé), Spojených státech  a Japonsku. Účinkoval v choreografii Last Touch First (Kylián, Schumacher) v produkci Holland Dance Festival. V letech 2012-2014 také tančil v komponovaném programu Sylvie Guillem s názvem 6000 miles away.

Pro Finskou filmovou nadaci ztvárnil mladého Nižinského ve filmu My Madness is My love – Impressions of Vaslav Nijinsky.

Od roku 2004 pracoval jako asistent Jiřího Kyliána; připravoval nastudování jeho choreografií pro jiná divadla, např. Basel Ballet, Finský národní balet, Balet Národního divadla v Praze, Polský národní balet, Deutsche Oper am Rhein v Düsseldorfu, Balet Milánské La Scaly či Norský národní balet.

Kuneš vytvořil choreografie pro Nederlands Dans Theater 2, Copenhagen International Ballet, divadlo Korzo v Haagu (turné po Holandsku v roce 2008) a holandský produkční dům Station Zuid (2009, turné po Holandsku s celovečerním představením Ghost Note). V roce 2010 to byla Temporary Condition pro Státní operu v Bordeaux. Jeho dílo Small Hour nastudoval soubor Dominic Walsh Dance Theater v Houstonu a soubor Skanes Dansteater v Malmö (2011 & 2013). Pro Hessisches Staatstheater Wiesbaden vytvořil v roce 2015 choreografii Phantom DanceOne. V Japonsku potom v letech 2014-2017 byla uvedena díla z repertoáru 420PEOPLE a zároveň i nové choreografie Double variation, La Mantovana a poslední letošní Echo – na hudbu českých skladatelů Smetany a Dvořáka a za doprovodu symphonického orchestru. Poslední zmíněná choreografie byla uvedena v rámci otevření nového městského divadla v japonské Otě. Pro bývalé  tanečníky 420PEOPLE, kteří v Japonsku založili skupinu OPTO File, vytvořil v roce 2017 choreografii Recall.

V roce 2007 ve své rodné Praze spolu s Natašou Novotnou zakládá soubor současného tance 420PEOPLE, kde působí jako umělecký ředitel.

Small Hour, první dílo, které pro soubor vytvořil, získalo několik nominací na prestižní ceny a v roce 2008 proměnilo nominaci na Cenu Divadelního Institutu. V koprodukci 420PEOPLE a holandského divadla Korzo vznikla Kunešova celovečerní produkce A Small Hour Ago. Dílo mělo premiéru v listopadu 2009 v rámci festivalu Holland Dance v Haagu a v roce 2011 s ním 420PEOPLE vyjeli na turné po Nizozemí.

Pro 420PEOPLE Kuneš dále vytvořil díla Golden Crock, Affordance a REEN (kde živě vystupuje hudebník Amos Ben-Tal), která byla prezentována například v Centre National de la Danse v Paříži (2011) nebo v New National Theater v Tokyu.  Ve spolupráci s Činohrou Národního divadla vytvořil celovečerní představení inspirované jednou z nejvýznamnějších básní české literatury MÁJ. Dílo vzniklo za režijní účasti Davida Prachaře.

Následovalo představení Wind-up, které mělo premiéru v květnu roku 2012 a které se stalo jednou ze stálic repertoaru 420PEOPLE.

Další choreografie Mirage (2013) je celovečerní představení inspirované žánrem stand-up comedy. V novější verzi představení vystupuje jako host Chantal Poullain. V sezóně 2014-2015 420PEOPLE uvedli premiéru Peklo – Dantovské variace v režii Jana Nebeskýho (nominace na Cenu Divadelních novin), Phrasing the Pain by Ann van der Broek, koprodukci s Hessisches Staatstheater Wiesbaden Phantom DanceOne, českou verzi slavného představení Jo Strømgrena Taneční pocta Ping Pongu a také společný večer s kapelou Please the Trees nazvaný jednoduše Best of. V roce 2016 měla premiéru choreografi Paradiso, opět s originální hudbou kanadského skladatele Owena Beltona.

Rok 2017 začal velkolepou oslavou 10. sezóny fungování souboru 420PEOPLE a to v podobě představení s názvem GALA na Nové scéně Národního divadla v Praze. Následovala premiéra Královny víl v Experimentálním prostoru NoD z živou hudbou kapely Zabelov. Oslavy vyvrcholily v červnu na Jatkách78 uvedením premiéry Nomad v koprodukci s jednou z nejvýraznějších osobností současného tanec ve světě, Sidi Larbi Cherkaouim a jeho skupinou Eastmen.

Konec léta 2017 patřil další spolupráci Kuneš & 420PEOPLE & Jan Nebeský, která vyústila v premiéru Ovidius: Orfeus ve Vile Štvanice.
Na festivalu Zlatá Praha byl na české premiéře uveden taneční film Closed. Ke spolupráci na tomto filmu přizval Novotnou a Kuneše norský režisér a choreograf Jo Strømgren. Closed byl zároveň uveden i na Berlinale 2017.

V rámci úsilí o rozšíření obzorů českého tanečního diváka přivezli 420PEOPLE do Prahy celou řadu významných umělců, mezi nimi Abou Lagraa, Ohada Naharina, Crystal Pite, Jiřího Kyliána, Michaela Schumachera, Sabura Teshigawaru, Tálii Paz, Jo Strømgrena, Ann Van den Broek a Sidi Larbi Cherkaouiho.

Soubor pravidelně vystupuje v zahraničí, například ve Francii, Španělsku, Švédsku, Polsku, Německu, Jižní Korei, Rusku, Slovensku, Kypru, Mexiku, Itálii, Srbsku, Holandsku, Finsku, Norsku, Japonsku a naposledy byl s 10 představeními na Fringe Festivalu v Edinburgu.

Helena je současně certifikovanou masérkou. K masážím ji dovedla dlouholetá intenzivní práce s vlastním tělem a těly ostatních, a zájem o techniky, které navrací naše těla do přirozené rovnováhy. V tanci a masážích nachází propojení toho, co ji zajímá a fascinuje: osvobozené, citlivé, propojené a vědomé tělo, energie, dotyk, přítomný okamžik, neverbální komunikace, společenství…více info na webu.

CONTEMPORARY

Co na sebe? Hlavně pohodlně! Vezměte si pohodlné tepláky, volné triko, ponožky nebo přijďte úplně naboso. Důležité je se cítit příjemně v ‘kostýmu’ stejně jako v pohybu samotném.

AGNIESZKA PRZYHODA je tanečnice, lektorka a choreografka, která se jako jedna z prvních v České republice zaměřila na Salsa Lady Styling (2002).

Energická žena s úsměvem na tváři, která miluje tanec (salsa, bachata, zouk, lady sexy dance…).

SALSA LADY STYLING

Při lekci Vás Agniezska naučí elegantní a ladné pohyby celého těla, krokové variace i smyslná gesta, ale i techniky, jak správně držet tělo, přenášení váhy, rotací, práce s rukama i hlavou.

JSI ŽENOU, BUĎ ŽENOU!

Click here to add your own text

NIKOLA SIXTOVÁ

SÓLO SWING

© 2022 Léto tančí. Všechna práva vyhrazena.