Tamara Kšírová

Tamara Kšírová je členkou souboru Laterny Magiky. Tanec studovala na Taneční konzervatoři hl. m. Prahy se zaměřením na klasický balet. Již během studií měla možnost vystupovat se soubory Státní opery Praha a baletem Národního divadla v inscenacích Giselle a Labutí jezero. Své taneční schopnosti si rozšiřovala pravidelnou účastí na workshopech současného tance, které vedli např. Lenka Vágnerová, Jan Kodet, Jarek Cemerek, Nataša Novotná, Uri Ivgi, Eran Gisin, Anatoliy Ivanov nebo Neil Paris. V posledním ročníku studia se také dostala do finále IV. Mezinárodní baletní soutěže v Praze a o rok později tančila v choreografii Kamily Mottlové na choreografické soutěži Holland Dance Festival v makedonské Skopji.

Profesionální kariéru potom odstartovala angažmá v Bohemia Baletu, kde tančila v klasickém, neoklasickém i současném repertoáru. Se souborem 420PEOPLE účinkovala v představení Golden Crock (Václav Kuneš), Portrait Parlé (Nataša Novotná) nebo v komponovaném večeru The Best of 420PEOPLE & Please the Trees. Při příležitosti padesáti let od založení Pražského komorního baletu tančila Mariin sen v choreografii Petra Zusky a listy důvěrné od Pavla Šmoka.

Mimo Laternu Magiku, ji diváci mohou vidět jako Odettu/Odilii v Labutím jezeře nebo Klárku v Louskáčkovi v produkcích divadla Hybernia nebo v rámci Prague Festival Ballet, se kterým vystupuje na pravidelných turné v Německu, Rakousku, Lucembursku a Švýcarsku. V roce 2019 byla také součástí čínsko-holandské spolupráce se souborem Groundbrakers. Choreograf Cunsong Xu vytvořil spojení tradiční čínské opery a současného tance. Představení bylo uvedeno v čínském Suzhou a Zuiderstrandtheater v Haagu.

Vedle interpretačních aktivit se Tamara věnuje choreografii a pedagogice. V rámci tanečních studií (Studio Nové Scény, Dance Perfect) vyučuje klasický balet i contemporary pro všechny věkové kategorie od začátečníků až po profesionály. Taneční workshopy také příležitostně organizuje s Vojtěchem Rakem, se kterým tvoří autorské choreografie. Nejnovějším počinem je jejich duet Something’s Gonna Happen, který v současné době rozvíjejí jako symbiózu mezi tanečním, výtvarným a audiovizuálním uměním.

CONTEMPORARY

Lekce současného tance (contemporary) pracuje s pohybem svobodně. Nedrží se v přesných formách (jako např. balet), ale dává pohybu volnost. Základní premisou je cítit se pohodlně, naučit se efektivně pracovat s vlastní energií. Trénink kombinuje techniky jak klasického baletu, tak moderního tance, jazzu nebo floorworku. Staví na přirozených dispozicích těla, pracuje s dechem, využívá podlahu jako partnera. Jednotlivé vazby nebo improvizační cvičení vedou k poznání možností pohybu. Účastníci si užijí i kreativity a vedené improvizace.

Co na sebe? Hlavně pohodlně! Vezměte si pohodlné tepláky, volné triko, ponožky nebo přijďte úplně naboso. Důležité je se cítit příjemně v ‘kostýmu’ stejně jako v pohybu samotném.

© 2022 Léto tančí. Všechna práva vyhrazena.